A Klondike a legismertebb pasziánszjáték, annyira elterjedt, hogy sokan egyszerűen csak pasziánsznak hívják.
Egy normál, 52 lapos francia kártya paklival kell játszani. A tabló kialakításához először leteszünk egy lapot az összekevert pakliból felfordítva, majd jobbra mellé még hat lapot, lefelé fordítva. Majd a legelső (legbaloldalibb) lefelé fordított kártyára ismét leteszünk egy felfelé fordítottat, majd jobbra mellé még öt lapot lefelé fordítva. Ezt addig ismételjük, amíg a végére nem érünk és kapunk egy hét oszlopból álló legyező formát, ahol a legalsó lap fel van fordítva. Úgy kell kinéznie, mint a fent látható képen. A játék célja, hogy az alapokba (képen jobboldalt fönt a négy szürke téglalap) helyezzük az összes kártyát, azonos színben, ásztól királyig. Például az első oszlopba tesszük a ♥A-t, rá a ♥2-t, és így tovább, egészen ♥K-ig. A tablóra csökkenő sorrendben tehetjük a lapokat, váltakozó színben. Például egy ♠8-ra egy ♥7-et tehetünk, vagy egy ♦7-et. A tablók között részben kész sorozatokat is mozgathatunk, ha azok váltakozó színből állnak. Az üres tablókra királyt (vagy királlyal kezdődő sorozatot) tehetünk.
A talonból a segédtalonba tesszük a kártyákat, innen pedig a tablókra, vagy ha tudjuk, rögtön az alapra. Amikor a talon elfogy, a segédtalonban lévő kártyákat újra lefelé fordítjuk és visszatesszük őket a talonba. Az, hogy mennyi kártyát kell húzni egyszerre a talonból, játékvariációnként változik.
A három lapos pasziánszban (vagy három lapos Klondike), egyszerre három lapot helyezünk a talonból a segédtalonra. Bár mindhárom lapot felfordítjuk, a segédtalonból csak a legfölsőt mozdíthatjuk el. Bármennyiszer körbelapozhatjuk a paklit.
Próbáld ki: ♠ Játék: Pasziánsz (3 lap) ♠
Ebben a pasziánszjátékban egy lapot húzunk a talonból és tesszük a segédtalonba. Ez könnyebbség a három laposhoz képest, hiszen így minden laphoz hozzáférünk. A nehezítés, hogy csak háromszor tehetjük vissza a lapokat a talonba.
Próbáld ki: ♠ Játék: Pasziánsz (1 lap) ♠
Ez a legkönnyebb játék a Klondike pasziánszok közül! Alapvetően a három laposhoz hasonlít, viszont van két hatalmas könnyítés! Ellentétben a többi játékkal, ebben a játékban nem csak váltakozó színű lapokat tehetünk egymásra, hanem bármit, csak ugyan olyan színt nem! Tehát például egy ♠10-re tehetünk ♥9-et, ♦9-et vagy ♣9-et. A másik könnyítés, hogy az üres tablóra bármit tehetünk, nem csak királyt.
Akkor érdemes ezt a játékot játszani, ha egy kis önbizalmat szeretnénk szerezni, a hagyományos pasziánszjátékok után.
Próbáld ki: ♠ Játék: Hüvelykujj és erszény ♠
Forrás: en.wikipedia.org, Parlett David - Pasziánszjátékok könyve
Írd be a regisztrációkor megadott emailcímed vagy neved:
A regisztráláskor megadott emailedre küldünk egy linket, amire rákattintva új jelszót adhatsz meg.
A regisztrációkor megadott emailedre elküldtünk egy emailt. Kattints a benne található linkre, hogy lecserélhetsd az elfelejtett jelszavadat!
(ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧ | Köszönjük a regisztrációt! |
(ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧ | Kaptál egy emailt, a benne található linkre kattintva tudod megerősíteni az email címed! |
(ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧ | Jó játékot! |